بی‌رغبتی دانشجویان به تحصیلات تکمیلی


معاون پژوهش و فناری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استقبال دانشجویان کشور از دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها کاهش یافت و در آینده نیز کمتر می‌شود.

وی با بیان اینکه در ایران رشته‌های تحصیلی از نظر بازار کار به ۲ دسته تقسیم می‌شوند افزود: دسته اول رشته‌هایی مانند علوم پزشکی و فنی و مهندسی است که به بازار کار و شغل نزدیکتر است و دسته دوم، مانند برخی از رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه بازار کار محدودتر و کمتری دارند و این ارتباط با بازار کار، مبنای اولویت بندی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها هنگام انتخاب رشته می‌شود و افراد را به سمت تحصیل در رشته‌هایی با بازار کار بهتر سوق می‌دهد.

معاون پژوهش و فناری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امکان ندارد رشته‌های علوم پایه بازار کار نداشته باشند گفت: حتی رشته‌ ریاضیات که مجردترین رشته است رویکرد کاربردی دارد ومیدان عمل آن گسترده است و می‌تواند نزدیکی زیادی با بازار کار داشته باشد.

وی بیان کرد: ایران از نظر تحقیق و پژوهش و چاپ مقالات در مجله‌های علمی معتبر دنیا از کشورهای موفق جهان است و با ظرفیت علمی بالایی که دارد می‌تواند جایگاه بالاتری را نیز کسب کند.

معاون پژوهش و فناری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: از یک دهه پیش بحث نوآوری و خلاقیت در فناوری و پژوهش اهمیت بالایی یافته و هر رشته‌ای که از این مهم غافل بماند، فاصله‌اش با بازار کار زیاد می‌شود.

رحیمی با بیان اینکه علوم پایه باید زمینه تحقیقاتی خود را به گونه‌ای تنظیم کند که بیشتر به عمل و کار نزدیک باشد گفت: ۲ هزار و ۳۰۰ عضو هیات علمی زیست شناسی و ۱۳ هزار دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری این رشته در کشور فعالیت می‌کنند که این نیروی عظیم تحقیقاتی و طیف گسترده محققان و اساتید، ظرفیت بالایی در تولید پژوهش‌های کاربردی دارند.